Zařizujeme pokoj pro školáka

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a za chvíli tu máme nový školní rok. Tisíce začínajících prvňáčků a jejich rodiče čeká obrovská změna, která si vyžádá i zásah v dětském pokoji. Pokud se vás to také týká, pak zbystřete. Přinášíme vám užitečné rady k vybavení pokoje pro děti školou povinné. Co by v něm nemělo chybět a čemu se při jeho zařizovaní vyvarovat? Čtěte dále…
Dětský pokoj vyžaduje častější úpravy více než kterákoli jiná místnost v domě či bytě. Dětský pokoj by měl s dětmi růst, dospívat, měnit svůj účel dle potřeb dítěte, školáka, studenta. Zařizujete-li pokoj pro prvňáčka, určitě myslete i na to, že děti sice začnou chodit do školy a jejich dětství poprvé přinese řadu povinností, ale pořád by měl v jejich pokoji zůstat prostor pro bezstarostné hraní. Rozdělte pokoj na tři zóny – spací, studijní a hrací. Děti to ocení a jejich dětství bude mít určitý řád. Oddělí hru od školních povinností a naučí je, že všechno v pokoji má své místo.

Stůl a židle jsou základ

Samozřejmě základem pokoje pro školáka je kvalitní psací stůl a židle, ideálně umístěné u okna, s dostatkem denního světla. Ale to není jediný požadavek na umístění. Stůl by měl být buď v pravém rohu vzdáleném ode dveří, nebo v levém bližším rohu ke dveřím. Psací stůl se doporučuje postavit tak, aby dítě nesedělo na židli zády do prostoru ani zády ke dveřím. Podle odborníků to snižuje soustředění, způsobuje neklid a dítě tak zbytečně vyčerpává.

V současnosti je na trhu chytrý rostoucí nábytek, který se určitě vyplatí. Ale zařizujete-li pokoj šestiletému dítěti, zvažte, zda už nepořídit klasický a hlavně kvalitní stůl. Ten by měl být dostatečně velký pro psaní úkolů i práci s počítačem. Samozřejmostí jsou zásuvky na pracovní potřeby, učebnice, tajnosti… Svůj účel splní i šikovný pojízdný kontejner, který se dá „schovat“ pod stůl, aniž by dítěti při sezení u stolu překážel. Skvělým nápadem jsou pracovní desky, které lze naklápět, aby se dítě u psaní, malování či učení nehrbilo. Ke stolu pak můžete volit rostoucí židli. Ale rozhodně na ní nešetřete a vyberte takovou, která pomůže dítěti ke správnému a tedy i zdravému držení těla. A pozor! Dítě nesmí mít při sezení nohy ve vzduchu.

Pár důležitých čísel

Psací stůl by měl být vysoký v rozmezí 70-75 cm, široký 70-80 cm a dlouhý od 135 do 160 cm. Co se týče pracovní desky, ta se doporučuje ve tvaru L a co největší. U židle pak sledujte výšku sedáku. Ideální výšku poznáte tak, že ruka při práci svírá se stolem 90 stupňů. Při koupi židle chtějte nastavitelnou výšku a hloubku sedáku a také zádové opěrky. Sedák by měl podpírat celé stehno.

Můj dům, můj hrad

Tady spíše „můj pokoj, můj hrad“. Jinými slovy – dítě by se mělo ve svém pokoji cítit příjemně, bezpečně, komfortně. Je to jen jeho prostor, jeho království. Proto ho neváhejte do zařizování dětského pokoje zapojit. Ať si sám řekne, co se mu líbí, ať se účastní malování, tapetování, úklidu, výběru doplňků, poliček…

truhlářství Roháč & Fejta vám rádi poradíme a dle vašich požadavků a potřeb i navrhneme pro vás nejlepší řešení. Nábytek na míru je pro příjemné a pohodlné bydlení to nejlepší…