Dětský pokoj pro dva? Žádný problém

Jeden pokoj pro dva sourozence? Proč ne. A důvodem nemusí být jen problém s nedostatkem prostoru v bytě. Někteří rodiče chtějí, aby jejich ratolesti obývali pokojíček společně. Pokud je pokoj dostatečně velký, dá se z něj vyčarovat nadčasový a maximálně funkční pokoj, který bude vyhovovat celé rodině. Ovšem pozor, jak uvádí psycholožka Tamara Cenková: „Sdílení společného pokoje dvou dětí je velmi individuální záležitost. Jsou sourozenci, kteří se v jednom pokoji snesou celý život, ale jsou tací, kteří spolu nevydrží ani v předškolním věku,“. Z toho plyne, že ani dokonale řešený pokojíček nebude pro některé sourozence zrovna dobrým řešením.

Ale pojďme se vžít raději do situace, kdy spolu dva sourozenci vychází a společný pokoj pro ně není žádný problém. Následující řádky vám představí základní pravidla, která by měl znát každý rodič.

1) Dvě postele, které nezaberou celý pokoj

Ideálním řešením do pokoje pro dva je patrová postel nebo vyvýšené lůžko, pod nímž je prostor např. na hraní. Zvlášť oblíbená jsou místa zakrytá látkou, která děti považují za „bunkry“. Nahoře spí, dole mají soukromí ke hře. Starším dětem se může ze spodního prostoru zařídit obývací kout s pohodlnou sedačkou, příp. pracovní kout s počítačem. Pod lůžko se dají umístit i nižší skříně na oblečení či knihy. Tím se maximálně využije prostor.

2) Dva stoly umístěné v jiné části pokoje

Aby měly děti pocit soukromí a vlastního prostoru, umístěte každému stůl do jiné části pokoje. Ideální je samozřejmě postavit stůl do blízkosti okna, které zajistí dostatečný přísun denního světla.

3) Vše kupujte ve dvojím provedení

Postel, židle, stůl, kontejner na hračky, police, hračky… Samozřejmě musí zůstat dostatečný prostor i pro hraní. Snad až na šatní skříň by měly děti mít každé „to své“. Vyhnete se tak zbytečným dětským sporům a dopřejete oběma něco vlastního.

4) Zaujměte děti nápadem a barvami

Dětský pokoj musí být funkční, to je samozřejmost, která však nestačí. Děti, stejně jako dospělí, se musí ve svém vlastním prostoru cítit dobře. Volte pestré barvy a nápaditá řešení. Udělejte dětem z pokoje třeba pohádkový les – postel jako domeček na stromě, stoleček-pařez, židličky ve tvaru hřibů, na zdi namalované stromy, zelený koberec… Fantazii, zvlášť té dětské, se meze nekladou.

5) S dětmi rostoucí nábytek

Velice praktický je nábytek, který roste spolu s vaší ratolestí. Kvalitní stůl i židle tak mohou být součástí pokoje třeba celou školní docházku. Postel pak volte nadčasově a oživujte aktuálním povlečením – předškolák ocení krtečka, větší školák dá přednost něčemu „dospělejšímu“. Tak vydrží pokoj zařízený i po celé dětství.

6) Zapojte děti aktivně do přípravy pokoje

Pokud připravujete pokoj pro větší děti, pokuste se je do rekonstrukce a výzdoby aktivně zapojit. Získají tak ke svému pokoji vztah, zjistí, že zařídit takové království není jen tak a jejich radost bude o to větší.